Úvod  O společnosti  Muzeum PRE

Muzeum PRE

Vážení příznivci pražské (i Pražské) energetiky a její historie

Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky, které již pět let působí ve zrekonstruovaných prostorách holešovické rozvodny, mapuje bohatou historii výroby, rozvodu a distribuce elektřiny od počátku minulého století až po současnost.

V rozsáhlé expozici na výstavní ploše o rozloze téměř 500 metrů čtverečních rozmístěné v několika podlažích najdete zařízení vysokého a nízkého napětí, měřicí přístroje, pracovní a ochranné pomůcky
i písemné doklady technického charakteru dokumentující historii elektrifikace Prahy. Jsou zde vystavena například schémata sítí, stavební plány, fotografie zařízení, veřejnoprávní doklady, staniční seznamy, historické učebnice, technické normy a podobně. Expozici doplňuje i výstavka dokumentující aktivity našich nepoctivých "odběratelů" – neplatičů.

Muzeum se může pochlubit novými přírůstky:

Zcela jedinečná – a to nejen v českém prostředí - je možnost vidět v holešovické rozvodně původní zapouzdřený rozváděč 110 kV, včetně řezů jednotlivých komponentů, v kontrastu s pohledem na nový rozváděč AREVA. Celý prostor se podařilo doplnit o ukázky kabelů a kabelovou spojku VVN, starý mapový dispečerský panel, měřicí techniku, ochrany a další prvky technologie.

Mezi další novinky patří rozšířená expozice drobných elektrospotřebičů a také nově doplněná kolekce starých telefonních přístrojů. Sbírka obsahuje přes 100 telefonů, z nichž nejstarší je z roku 1920. Jedná se o atraktivní kolekci, která kromě modelů používaných v naší společnosti obsahuje i mnoho unikátů.

Adresa:

Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky
Jankovcova 960/40, Praha 7 - Holešovice
(200 m od Nádraží Holešovice a stejnojmenné stanice metra "C"; vchod z ulice Vrbenského)Návštěvní dny:

ÚTERÝ a ČTVRTEK od 8 do 15 hodin
(Začátky prohlídek 8.00, 10.00 a 13.00 hod.)