Úvod  O společnosti  Tiskový servis  Napsali o nás  Archiv  Dvacet žárovek a 65 praček

Dvacet žárovek a 65 praček

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum vydání: 9. 10. 2008
Autor: PETR ŠVEC
Rubrika: Z celé země
Strana: 26


Kolik mají doma Pražané žárovek? Jak často perou? A jak dlouho mají denně zapnutou televizi? Průzkum, který má MF DNES k dispozici, to zmapoval a taky nabídl, jak uspořit.

Praha - Víte, že každý pražský byt osvětluje průměrně dvacet žárovek a že jsou v hlavním městě domácnosti, kde září lampy i pět hodin denně? Víte, že každý člen domácnosti naplní svým špinavým prádlem pračku pětašedesátkrát ročně a že televizor má zapnutý průměrně 7 hodin denně?

Takové informace mají nyní k dispozici manažeři z Pražské energetiky, pro něž v uplynulých měsících dělalo průzkum Středisko pro efektivní využívání energie (SEVEn). Cílem projektu bylo získat aktuální
a podrobné údaje o spotřebě elektřiny v domácnostech, aby energetici mohli navrhnout lidem způsoby, jak na elektřině ušetřit.

Pracovníci společnosti SEVEn oslovili 500 domácností, které navštívili s rozsáhlým dotazníkem,
a dalších sto pak detailně sledovali. Zajímalo je, jaké vlastní spotřebiče, a také, jaké mají účty za elektřinu.

Každý z nás spotřebuje tolik, co tramvaj za 490 kilometrů. A výsledek? Jeden člověk spotřebuje ročně takové množství elektřiny, za niž by jedna tramvaj ujela 490 kilometrů. Pokud chcete jít v počtech ještě dále, všichni Pražané dokážou spotřebovat tolik energie, kolik by tramvaj "vysála" z troleje na cestě dlouhé 590 milionů kilometrů. Průzkum však ukázal nejen výši spotřeby domácností, ale i zajímavé trendy při pořizování spotřebičů, které by jistě potěšily sociology.

"Pračkou je vybaveno 96 procent domácností, a to v relativně nízkém stáří. Průměr je pět až šest let," uvedl autor průzkumu Tomáš Voříšek. Myčky nádobí používá 40 procent domácností a i tyto spotřebiče jsou mladé. Průměrně slouží 4 až 5 let. "Průměrná frekvence užití pračky i myčky je 200 cyklů za rok na jednu domácnost," počítá ve statistikách Voříšek.

Televize "jede" 7 hodin denně. Pokud trávíte většinu svého času v zaměstnání nebo na cestě po městě, pak vás jistě překvapí to, že každá domácnost má zapnutý televizor průměrně sedm hodin denně.
A přístroj "žere" elektřinu zpravidla i tehdy, když je vypnutý. Většina lidí totiž nevypíná televizi "natvrdo", ale pouze dálkovým ovladačem. Přístroj tak není skutečně vypnutý. Funguje v takzvaném režimu stand-by a neustále nasává ze sítě energii. Zde společnost SEVEn spočítala, že lidé by ušetřili až čtvrtinu spotřeby, kdyby nebyli líní a televizi vypnuli zcela.

To samé platí i pro ostatní elektroniku - hi-fi věže, satelit, DVD přehrávače a podobně. "Na celkové spotřebě se režim stand-by podílí i 80 procenty," uvádí Voříšek. Ještě delší dobu než televizi máme zapnutý domácí počítač. Průměrně 7,5 hodiny denně.

Ušetřit lze i 75% energie. Spočítali jste si někdy, kolik u vás doma svítí žárovek? Energetici tak učinili za vás - průměrně jich je dvacet. A zpravidla takové, které spotřebují nejvíce elektřiny. Lidé prý obecně tvrdí, že přednost úsporným žárovkám dávají, ale praxe je jiná. Vyšší pořizovací cena, tvar či kvalita osvětlení je nakonec stejně vedou k tomu, že kupují klasické žárovky. Právě na osvětlení přitom mohou domácnosti nejvíce ušetřit - až 75 procent energie.