Úvod  O společnosti  Tiskový servis  Napsali o nás  Archiv  PRE může postavit plynovou elektrárnu

PRE může postavit plynovou elektrárnu

Zdroj: E15
Datum vydání: 2. 9. 2009
Autor: Robert Zelenka
Rubrika: Business
Oblast: Regionální deníky - Praha
Strana: 20

Pražská energetika dostala souhlas ministerstva životního prostředí k výstavbě nové plynové elektrárny v pražských Bohnicích. Špičkový zdroj má mít výkon 54 až 56 megawattů a firma se stavbou začne nejspíš napřesrok.

"Musíme ještě dořešit některé věci, jako je přívod vody a zemního plynu. Potom znovu připravíme studii ekonomické výhodnosti a zhruba v prosinci dostane definitivní záměr ke schválení dozorčí rada," uvedl generální ředitel Pražské energetiky Drahomír Ruta. Podle dokumentace k žádosti o posouzení vlivu stavby na životní prostředí by elektrárna měla stát v areálu rozvodny Pražské energetiky v ulici K Ládví na jihovýchodě pražského sídliště Bohnice. Vyrábět bude výhradně ve špičkách.

Špičková elektřina je totiž dražší než základní dodávky, které stojí kolem 50 eur za megawatthodinu. Ceny špičkové elektřiny se v zimních měsících dostávají i na více než dvojnásobek. Kromě plynové elektrárny chce Pražská energetika postavit za 50 milionů korun v areálech rozvoden tři fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu půl megawattu. Plány na zapojení firmy do stavby větrných elektráren, o nichž letos v dubnu mluvil ředitel divize prodej a strategie Uwe Benkendorff, ale Ruta nepotvrdil. Pražská energetika už podle jeho slov nakoupila velkou část elektřiny pro příští rok. "Něco máme zajištěné smlouvami s Energotransem a Elektrárnami Opatovice. Zbytek nakupujeme na burze," uvedl. Podle jeho slov bude cena elektřiny v hlavním městě pro příští rok nejspíš zlevňovat. O kolik to bude, Ruta zatím neuvedl. "Bude hodně záležet na energetickém regulačním úřadu," vysvětlil.

Spotřeba elektřiny v hlavním městě zůstává podle Ruty navzdory ekonomické krizi stabilní. Společnost proto předpokládá zhruba stejný výsledek jako v loňském roce, kdy vydělala 2,17 miliardy korun čistého. "Bude to možná o trochu méně, ale ne o mnoho. Hodně bude záviset na počasí," upřesnil Ruta. Podle jeho slov pomáhá Pražské energetice v letních měsících rostoucí obliba klimatizačních jednotek. Špičkové zatížení hlavního města se i díky nim za posledních deset let zvýšilo z původních 500 na 830 až 850 megawattů. Zimní špičky se přitom díky vytápění pohybují okolo 1200 megawattů.