Energetický audit

Co je to energetický audit?

Energetický audit je soubor činností vedoucí ke zhodnocení objektů (budov a bytů) z energetického hlediska s návrhem opatření ke snížení jejich energetické náročnosti. Energetický audit je nástrojem k nalezení úspory energie v objektech.

Definice energetického auditu dle novely zákona č. 318/2012 Sb.:
"Pro účely tohoto zákona se rozumí energetickým auditem písemná zpráva obsahující informace o stávající nebo předpokládané úrovni využívání energie v budovách, v energetickém hospodářství, v průmyslovém postupu a energetických službách s popisem a stanovením technicky, ekologicky a ekonomicky efektivních návrhů na zvýšení úspor energie nebo zvýšení energetické účinnosti včetně doporučení k realizaci."

 

Cíle energetického auditu:

  • zhodnocení úrovně využívání energie,
  • nalezení potenciálu úspor využívaných energií,
  • návrhy dostupných a možných opatření za účelem úspory energie,
  • zhodnocení ekonomické návratnosti navržených opatření,
  • environmentální dopady.

Energetický audit vždy obsahuje:

  • identifikační údaje objektu,
  • popis výchozího stavu objektu s vyhodnocením,
  • návrhy opatření ke snížení spotřeby energie,
  • ekonomické zhodnocení možných variant,
  • hodnocení dopadu realizovaných změn na životní prostředí.


Jednoduše řečeno energetický audit musí odpovědět na otázky:
1. V JAKÉM stavu se nyní objekt nachází s ohledem na energetickou bilanci (teplo, el. energie, plyn, apod.)?
2. CO je důležité udělat pro snížení energetické náročnosti budovy (zateplit, vyměnit okna, apod.)?
3. Za KOLIK a za JAK DLOUHO je možné očekávat efekt navrhnutých opatření?
Také by měl odpovědět na otázku dopadu navržených opatření na životní prostředí.

Energetický audit je platný až do provedení větší změny dokončené budovy nebo energetického hospodářství.

 

Kdo má povinnost zajistit zpracování energetického auditu?

  • tzv. velký podnik

Povinnost zpracovat energetický audit je v aktuálním znění zákona č. 406/2000 Sb. (s platností od 1. 1. 2021) stanovena pro tzv. velké podnikatele takto:


§ 9
Energetický audit
(1) Podnikatel, který s podnikatelem nebo podnikateli, kteří se podílejí na jeho základním kapitálu nebo hlasovacích právech alespoň 25 %, zaměstnává 250 a více osob nebo vykazuje roční obrat vyšší než 1300000000 Kč nebo roční bilanční sumu rozvahy vyšší než 1100000000 Kč, je povinen jednou za 4 roky zajistit pro jím užívané nebo vlastněné energetické hospodářství provedení energetického auditu. Tato povinnost se vztahuje na podnikatele, který splňuje podmínku podle věty první 2 po sobě jdoucí kalendářní roky. Způsob stanovení počtu zaměstnanců, výše ročního obratu a roční bilanční sumy rozvahy stanoví prováděcí právní předpis.


Prováděcím předpisem je vyhl. č. 140/2020 Sb. Zde se podrobněji specifikuje:


§ 3
Stanovení údajů rozhodných pro povinný energetický audit
(1) Jde-li o podnikatele podle § 9 odst. 1 zákona, na jehož základním kapitálu nebo hlasovacích právech nemá podíl jiný podnikatel, se údaje rozhodné pro povinný energetický audit stanovují výhradně na základě jeho účetní závěrky.
(2) Jde-li o podnikatele, na jehož základním kapitálu nebo hlasovacích právech má podíl jiný podnikatel nebo podnikatelé, se k údajům za tohoto podnikatele přičtou údaje o každém jiném podnikateli, který se přímo nebo s jedním nebo více jinými podnikateli podílí
a) 25 % až 50 % na základním kapitálu nebo hlasovacích právech tohoto podnikatele, a to úměrně procentuálnímu podílu na základním kapitálu nebo hlasovacích právech; v případě tohoto podnikatele, na jehož základním kapitálu ve formě akcií dvou nebo více akciových společností se podílí více jiných podnikatelů, se uplatní vyšší z těchto procentuálních podílů,
b) na více než 50 % základního kapitálu nebo hlasovacích právech tohoto podnikatele, a to v plné výši.
(3) Přičítání údajů podle odstavce 2 se provádí pouze v případě, že se jedná o podnikatele provozujícího svou činnost na území České republiky.
(4) Jestliže podnikatel sestavuje konsolidovanou účetní závěrku nebo je zahrnut do konsolidace, mohou se údaje stanovovat na základě konsolidované účetní závěrky.
(5) Počet zaměstnanců podnikatele se stanoví jako počet zaměstnanců, které podnikatel zaměstnával v pracovním poměru po stanovenou týdenní pracovní dobu v průběhu celého posuzovaného účetního období. Práce zaměstnanců, kteří pracovali v období podle věty první pouze po určitou dobu nebo po kratší pracovní dobu bez ohledu na dobu jejího trvání, se stanoví jako zlomkové roční hodnoty. Zaměstnankyně čerpající mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou a zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpající rodičovskou dovolenou se do počtu zaměstnanců nezahrnují.
(6) Žáci ve středním vzdělávání v odborném výcviku a odborné praxi nebo studenti ve vyšším odborném vzdělávání v praktické přípravě se do počtu zaměstnanců podle odstavce 5 nezahrnují.

  •  malý nebo střední podnik, pokud má spotřebu energií vyšší než 5 000 MWh (součet spotřeby tepla, elektřiny, plynu, pohonných hmot aj.).

§ 9
Energetický audit
(2) Podnikatel, který nemá povinnost zajistit provedení energetického auditu podle odstavce 1, je povinen zajistit pro jím užívané energetické hospodářství provedení energetického auditu v případě, že hodnota průměrného ročního nakládání s energií za poslední 2 po sobě jdoucí kalendářní roky je vyšší než 5000 MWh.


Kdo nemusí mít energetický audit?

Povinnost nemá podnik s roční spotřebou do 200 MWh. A dále podnik, který má zaveden systém energetického managementu podle ISO 50001.

§ 9
Energetický audit
(4) Povinnost zajistit provedení energetického auditu podle odstavce 1 se nevztahuje na podnikatele, jehož energetické hospodářství má spotřebu energie nižší než 200 MWh ročně.
(5) Povinnost zajistit provedení energetického auditu podle odstavců 1 až 3 se nevztahuje na osobu, která má pro své energetické hospodářství zavedený a akreditovanou osobou certifikovaný systém hospodaření s energií podle harmonizované technické normy upravující systém managementu hospodaření s energií19), jehož rozsah odpovídá rozsahu energetického auditu.

 

Kolik stojí energetický audit?

Cena za energetický audit se odvíjí od velikosti, členitosti a složitosti auditovaných budov.

 

Na koho se obrátit se zpracováním auditu?

V případě Vašeho zájmu o zpracování energetického auditu nás prosím kontaktujte na servisb2b@pre.cz.

Více informací o naší službě Servis Audit ZDE.

 

Ke stažení a související legislativa

  • Energetický audit se řídí novelou zákona o hospodaření energií č. 318/2012 Sb.  (346 kB) (zákon 406/2000 Sb.).
  • Náležitosti energetického auditu a energetického posudku upravuje vyhláška č. 480/2012 Sb.  (3,4 MB) (dříve vyhlášky č. 425/2004 Sb., 213/2001 Sb.).
  • Prováděcí Vyhláška č. 78/2013 Sb. (545 kB) o energetické náročnosti budov.