Sdílení elektřiny

Jak funguje sdílení elektřiny?

Sdílení elektřiny umožňuje odběratelům pokrýt aktuálně probíhající spotřebu elektřiny elektřinou vyrobenou ve stejném časovém období. Stejným časovým obdobím se rozumí 15minutový měřicí interval, ve kterém dochází k výrobě a spotřebě elektřiny současně, přičemž výroba a spotřeba elektřiny se nemusí nacházet na stejném místě.

Jste-li odběratelem elektřiny

V případě, že v rámci 15minutového měřicího intervalu máte spotřebu vašeho odběru vyšší, než je dostupná elektřina z výrobny, čerpáte v tomto časovém intervalu elektřinu z rozvodné sítě prostřednictvím svého dodavatele elektřiny.

Pokud máte v rámci 15minutového měřicího intervalu spotřebu vašeho odběru nižší, než je dostupná elektřina z výrobny, je vaše spotřeba v daném časovém intervalu plně pokryta z výrobny.

Informaci o tom, jak se snížila vaše spotřeba elektřiny v rámci sdílení, zjistíte v rámci pravidelného vyúčtování od PRE. Snížená spotřeba elektřiny se projeví jak v obchodních, tak distribučních cenách ve vyúčtování jen u sdílení v bytových domech, kde jsou výrobna a odběry elektřiny připojeny v rámci jednoho domovního vedení (za pojistkovou / kabelovou skříní). V ostatních typech sdílení se snížení spotřeby projeví jen v obchodních cenách vyúčtování.

Jste-li výrobcem elektřiny

Pokud je v rámci 15minutového měřicího intervalu vyrobeno více elektřiny, než je možné spotřebovat ve stejném období mezi sdílenými odběrnými místy, dochází k přetoku vyrobené elektřiny do sítě.

Jaké jsou typy sdílení elektřiny?

Sdílení vlastní elektřiny zákazníka

Zákazník má vlastní výrobnu elektřiny, ze které chce pokrývat svou spotřebu. Výroba a spotřeba elektřiny se může nacházet v jednom objektu nebo v objektech na různých místech (např. výroba na chatě a spotřeba v bytě). V případě sdílení elektřiny mimo jeden objekt může skupina sdílení zahrnovat nejvýše 11 předávacích míst.

Sdílení elektřiny mezi zákazníky

Sdílet elektřinu mezi sebou mohou i různí výrobci a zákazníci, aniž by museli zakládat formální společenství. Výroba a spotřeba elektřiny se může nacházet v jednom objektu nebo v objektech na různých místech. V případě sdílení elektřiny mimo jeden objekt může skupina sdílení zahrnovat nejvýše 11 předávacích míst.

Sdílení elektřiny v bytovém domě

Výrobna a odběry elektřiny musí být připojeny k distribuční soustavě prostřednictvím jedné společné hlavní domovní pojistkové skříně nebo hlavní domovní kabelové skříně (souhrnně jako HDS). V rámci tohoto sdílení dochází k propojení zákazníků (výroby se spotřebou) připojených v rámci HDS.

Energetická společenství

Energetická společenství jsou právnické osoby. Člen společenství má právo sdílet vyrobenou elektřinu sobě nebo jinému členu společenství. Celkový počet výroben a odběrných míst je ve společenství omezen na 1000 a musí se nacházet na území maximálně 3 obcí s rozšířenou působností nebo v Praze.

Jaké kroky podniknout jako první, než začnete sdílet?

  • iconNechat si přidělit výrobní i spotřební EAN (EAN – identifikační kód odběrného místa) pro výrobnu od příslušného provozovatele distribuční soustavy (PDS).
  • iconPřipojit výrobnu do rozvodné sítě v souladu s technickými požadavky příslušného PDS, včetně uzavření smlouvy o připojení.
  • iconRegistrovat výrobnu (výrobní EAN) u Operátora trhu (OTE).
  • iconUzavřít smlouvu o výkupu přetoků nebo jiný typ smlouvy se svým obchodníkem, který zohledňuje přetoky do sítě.

Obraťte se na profesionály.
Připravíme vám nabídku a vše potřebné za vás zajistíme.

Naše služby pro výrobce:
  • iconzaregistrujeme vás do systému Elektroenergetického datového centra (EDC),
  • iconpomůžeme vám uzavřít smlouvu s EDC,
  • iconzařídíme registrací výrobního EAN do systému EDC,
  • iconpřiřadíme výrobní EAN do skupiny sdílení,
  • iconposkytneme vám energetickou bilanci pro vaši skupinu sdílení.
Naše služby jako správce skupiny sdílení:
  • iconzaregistrujeme vaši skupinu sdílení do systému EDC,
  • iconpřiřadíme jednotlivé spotřební EAN do skupiny sdílení,
  • iconzařídíme případné změnové požadavky
    a celkovou administraci skupiny sdílení u EDC.
Chci nabídku

Nejčastější otázky

Elektroenergetické datovém centrum je společnost provozující systém pro registraci výroben a odběrných míst v rámci sdílení elektřiny.

V rámci tohoto systému oprávnění uživatelé (zpravidla tzv. správci skupiny sdílení) provádějí veškeré úkony nezbytné pro zajištění sdílení elektřiny z výroben do odběrných míst.

Bližší informace jsou k dispozici na webové stránce www.edc-cr.cz.

Skupina sdílení je uskupení výrobců a odběratelů elektřiny, kteří se rozhodnou společně sdílet elektřinu.

Skupina sdílení je registrována v rámci EDC (Elektroenergetické datové centrum) prostřednictvím správce skupiny sdílení.

Minimální velikost skupiny je jedna výrobna odkud se bude elektřina sdílet a minimálně jedno spotřební odběrné místo, kam se bude vyrobená elektřina sdílet.

V případě sdílení v rámci energetického společenství či sdílení v bytových domech, je maximální velikost skupiny sdílení 1 000 předávacích míst. V případě sdílení vlastní elektřiny nebo sdílení mezi různými zákazníky může skupina sdílení zahrnovat nejvýše 11 předávacích míst.

Správce skupiny sdílení je oprávněný (registrovaný) uživatel systému sdílení elektřiny EDC.

Správce skupiny sdílení pověřují společně provozovatelé výroben a odběratelé elektřiny za účelem evidence a nastavení pravidel sdílení elektřiny ve skupině sdílení. Správce skupiny sdílení zastupuje výrobce a odběratele elektřiny v rámci systému EDC.

Správce sdílení je také odpovědný za následnou správu nastavených pravidel sdílení elektřiny v EDC.

Za pravidla sdílení elektřiny je považováno nastavení vztahu mezi výrobnami a odběrnými místy v rámci sdílení elektřiny, zejména pak jaký podíl vyrobené elektřiny, tzv. alokační klíč, je určen pro jednotlivá odběrná místa a jaký typ sdílení bude uplatněn.

Pro sdílení elektřiny není podmínkou, aby do všech odběrných míst dodával elektřinu stejný dodavatel.

Pro sdílení elektřiny není podmínkou, aby se odběrná místa elektřiny a výrobny současně nacházely na jednom distribučním území (tj. u jednoho distributora elektřiny).

Přesto u typu sdílení Energetická společenství je dočasně zavedeno omezení, které stanovuje příslušnost odběrných míst elektřiny maximálně na třech sousedících územích obcí s rozšířenou působností, nebo pouze pro území hlavního města Prahy.

Dodávka elektřiny do odběrného místa v rámci sdílení elektřiny je nezávislá na aktuálním odběrateli elektřiny.

V případě převodu odběrného místa na nového odběratele se tento nový odběratel automaticky stává účastníkem sdílení elektřiny.

Žádost o vyřazení odběrného místa ze sdílení elektřiny může podat stávající odběratel (před provedením převodu) nebo nový odběratel (po provedení převodu) u správce skupiny sdílení.

Jedná se o typ elektroměru, který umožňuje průběžně zaznamenávat údaje o množství odebrané / vyrobené elektřiny.

Tento typ elektroměru zaznamenává naměřené údaje v 15minutovém intervalu a umožňuje dálkový odečet.

Pro sdílení elektřiny je průběhové měření nutné z důvodu určení míry uplatnění vyrobené elektřiny z výrobny ve spotřebě odběrného místa.

Instalaci průběhového měření zajistí provozovatel distribuční soustavy při splnění připojovacích podmínek a podmínek sdílení elektřiny.

Od 1. 8. 2024 již provozovatelé distribučních sítí nepřijímají žádosti o sdílení elektřiny v bytových domech. Nově si zákazníci musí požádat přes systém EDC.

Zákazníci, kteří využívají stávající systém sdílení elektřiny v bytovém domě, budou muset provést registraci sdílení v bytovém domě prostřednictvím EDC do 31. 12. 2024. Přechod na novou formu sdílení neproběhne automaticky.