Výstava děl Kateřiny Ranné „S TOUHOU TVOŘIT!“

Předseda představenstva, generální ředitel Pavel Elis, vedení společnosti Pražská energetika, a. s., a agentura Gejzír si Vás dovolují pozvat na výstavu děl Kateřiny Ranné „S TOUHOU TVOŘIT!“.

Kateřina Ranná pochází z umělecké rodiny. Dědeček Emanuel Ranný byl významný grafik a pedagog brněnské Střední uměleckoprůmyslové školy. Babička Zdeňka Samsonová - Ranná byla velmi citlivou malířkou krajin, portrétů a komorních žánrů. Strýc Michal, předčasně zesnulý umělec, se věnoval lyrickým záznamům krajiny. A otec Emanuel zase vyniká jako autor volné grafiky i bibliofilských tisků. Kateřina vystudovala grafiku a práva. Ke grafice se však po návratu k umělecké tvorbě už nehlásí a zabývá se nyní především malbou. Zvítězila u ní touha tvořit, klást barvu na plátno, tvarovat její stopu, cítit její vůni, když zasychá…

Její obrazy jsou až hedonistickým koncertem barev s jistou převahou modré – barvy romantiků. Na mnoha obrazech nechává skrze struktury malby prozařovat světlo žluté, nebo ušlechtilé stříbrné a nejvíce pak zlaté barvy. Dynamiku těchto děl podtrhuje i velikost jejich plochy a v neposlední řadě i volba formátu obrazů, které jsou buď čtvercové anebo vertikální. Malba autorky svým způsobem navazuje na abstraktní expresionismus druhé poloviny 20. století, nejvíce vitální energií, kterou její obrazy hýří.

Výstava potrvá od 5. března do 26. dubna 2019