Babybox pro odložené děti - STATIM

Asi sotva se mezi námi najde někdo, kdo by nikdy neslyšel slovo babybox. Ano, je to ta „bednička“ na bezpečné odložení miminka, o které se matka nemůže nebo nedokáže postarat. V současné době je na území naší republiky v provozu 51 těchto boxů, ve kterých se do této doby objevilo neuvěřitelných 76 dětí. Zatím posledním nalezenečkem se stal v úterý 21. srpna v Plzni malý chlapeček. Pro zajímavost - chlapců se ocitlo v babyboxech celkem 31, dívek však už 45.
Od letošního roku se na provozu a údržbě babyboxu na náměstí Míru podílí i PRE. Otcem projektu, nebo jak sám říká babydědkem, je Ludvík Hess, český novinář, spisovatel a chovatel koní, kterému jsem položila pár otázek.

Pane Hessi, kdy vás prvně myšlenka na zřízení babyboxů napadla a jak dlouho trvalo, než jste uvedli do života první schránku v Praze – Hloubětíně?

Nápad není nový, pouze současné provedení boxů je technicky vylepšené. V historii to bývala otočná dřevěná zařízení umístěná na branách církevních zařízení, vystlaná slámou a opatřená zvoncem, který upozornil sestru fortnou, že má děťátko vyzvednout. Dokonce ve starém Římě už byly na tržišti umístěny kamenné mísy, do nichž bylo možno nechtěné děťátko beztrestně odložit. V polovině 18. století dosahoval počet odložených dětí v Hôspital des Enfants-trouvés (Francie) pěti až šesti tisíc ročně. Ovšem většina z nich zemřela. Například Jean-Jacques Rousseau měl s negramotnou švadlenou Thérèse Lavasseurovou pět dětí, které všechny odložil do tohoto sirotčince.

Původně jsem chtěl umístit babybox na tradiční místo v Zemské porodnici v Apolinářské. V nynějším Dětském areálu Karlov býval taky nalezinec a osvícený Josef II. hned po nastoupení na trůn v roce 1780 umožnil utajené porody v dnešní Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Přestože tehdejší přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky prof. Jaroslav Živný a ostatní lékaři byli jednomyslně pro babybox, nepodařilo se mi zdolat negativní postoj žádného ze tří ředitelů – Pavla Horáka, Jana Břízy a ani současné ředitelky Dany Juráskové. Babybox na Praze 2 nakonec vznikl na přání starostky Jany Černochové přímo na radnici. Je to ten, jehož jste se stali patronem.

Jak taková schránka vlastně vypadá a kolik přibližně stojí otevření a zprovoznění jednoho babyboxu?

Babybox na radnici Prahy 2 patří ještě do staré série prvních 46 babyboxů, jež jsou mnohem jednodušší, než stávající bedýnky nové generace. Proto jsme jej v poslední době zásadně inovovali, jako ostatně vylepšujeme a opravujeme všechny již zřízené babyboxy po celé republice. Dnes to při počtu pěti desítek a značných vzdálenostech činí i značné náklady. Technik a výrobce nové generace babyboxů Zdeněk Juřica z Náměšti nad Oslavou vzal na svá bedra servis a inovaci všech stávajících zařízení. Včera pozdě večer mi zrovna volal z Teplic, kde v nemocnici udeřil při bouřce blesk a všechna slaboproudá zařízení poškodil. Zdeněk Juřica absolvoval cestu mezi Náměští a Teplicemi celkem dvakrát. Teď mi zrovinka volal, že inovuje babybox v Litoměřicích.

Současný babybox je vyrobený z antikorového plechu, má dvoukřídlá dvířka, která se otvírají samočinně po stisknutí jediného zeleně podsvíceného tlačítka. Dvířka ovládají servomotorky a jsou proti kolizi s rukama dárce nebo ručičkou či nožičkou děťátka chráněna fotobuňkami. Po vložení dítěte do speciální plastové schránky na dně babyboxu sepne váhový senzor mnohonásobně jištěnou signalizaci, jež podá hlášení kabelem do monitoru umístěného v místnosti stálé služby. Hlášení je provázeno světelnou a zvukovou signalizací. Současně odejde hlášení do mobilních telefonů zdravotnického personálu a dokonce i do mého. Přijde nejprve sms, že babybox je aktivní, pak telefon zazvoní, následuje fotografie interiéru babyboxu a ještě jedna sms hlásící, že revize proběhla.

Výroba samotného babyboxu stojí 250 tisíc, ale je nutné připočíst dopravu, montáž, tisk letáků, návodů, směrovek a především značné náklady s inovací a servisem všech stávajících babyboxů. Nelze opominout ani náklady na poštovné, protože měsíčně rozešlu asi tisícovku osobních dopisů s prosbou o finanční příspěvek na babyboxy.

Nedávno jste otevřeli jedenapadesátý box v Krnově. Kolik babyboxů máte v plánu v naší republice zřídit? Jaké zkušenosti máte s těmi již v provozu?

Nejprve jsem si myslel, že jeden bude v Praze a druhý v Brně. V nemocnici Milosrdných bratří otvíráme 27. září už druhý babybox, protože pradědeček babybox z roku 2005 už zaslouží jít do důchodu. Pak jsem si řekl – deset by bylo dobrých! Pak dvacet! Současná představa je 80 bedýnek rozmístěných po celé republice, aby každá nešťastná maminka měla šanci k babyboxu dojít. Nejde totiž spravedlivě očekávat, že žena v obtížné krizové situaci psychické a hmotné pojede po porodu někde v parku či na ubytovně autobusem do vzdáleného města a v neznámé nemocnici bude hledat babybox. Jsou sice označené směrovkami, ale nestačíme je nahrazovat novými, neustále mizí. Do konce roku je v plánu Havlíčkův Brod, Nový Jičín, Tábor a přemístění a zásadní inovace babyboxu v Klatovech.

V kolika lidech se o provoz babyboxů staráte?

O organizační záležitosti, administrativu a blábolení v médiích se starám sám, ostatní členové občanského sdružení se mi už většinou bojí zvednout telefon. Nejvěrnější spolupracovník je výrobce, již jmenovaný technik Zdeněk Juřica. Ten spolupracuje s počítačovými rádci Slávky Dittrichovými (mladším a starším) a s jejich manželkami. Jsou všichni naprosto skvělí a nechápu, jak jsem mohl 65 let žít bez nich!

Našli jste v některém z boxů děti opakovaně? Kolik bedýnek je zatím bezdětných, jak krásně říkáte?

Nejvíc děťátek má první babybox v hloubětínském GynCentru, za sedm let je to sedmnáct dětí. V Brně se ohřálo jedenáct dětí, ale letos už čtyři. Šest jich bylo odloženo v Ostravě, ale dvě maminky se mi po odložení ozvaly a obě jsem přesvědčil, aby si děti vzaly zase zpátky. Několik dětí má moje rodné město Kladno, v pořadí čtvrtý babybox v Kadani, Příbram, tři děti byly odloženy v Olomouci, dvě v Mostu, po dvou v Ústí nad Labem a v Kolíně. Bezdětné jsou naštěstí třeba pelhřimovský, náchodský, klatovský, litoměřický, nymburský, karlovarský…

Víte třeba něco o dalším osudu „svých“ dětí? Jak rychle se třeba děti dostanou do náhradní rodiny? Jak je to legislativně ošetřeno?

O některých dětech se dozvídám od adoptivních rodičů, kteří mi posílají jejich fotografie, někteří mě zvou na návštěvy. Teď mě napadá, že znám samé odložené holčičky, žádného chlapečka. Jsou všechny hezounké a mrzí mě, že neuvidím, jaké z nich vyrostou krasavice.

Nejrychleji se dostala do náhradní rodiny holčička nalezená v orlickoústeckém babyboxu. Byla těsně po porodu, ještě mokrá a od mázku, odložená dokonce s placentou. Čtvrtý den měla na základě předběžného opatření náhradní rodinu. Je to jedna z těch, která jsem si mohl pochovat. V zákoně babyboxy naštěstí nejsou, ale je jisté, že nejsou nezákonné. Podařilo se mi s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR pořídit metodický pokyn, jak zacházet s odloženými dětmi. Je to jednoduché. Pracovníci OSPOD (oddělení sociálně právní ochrany dětí) navrhnou opatrovnickému soudci prověřenou rodinu, a ten může na počkání vydat usnesení o předběžném opatření, jímž svěří děťátko do náhradní rodiny na zkušební dobu neurčitou. Po několika měsících vynese rozsudek a nabytím jeho právní moci je děťátko definitivně zaopatřeno. Kojeneckému ústavu by se mělo zásadně vyhnout.

Na vašich stránkách uvádíte, že 96 % našich spoluobčanů je PRO existenci babyboxů, považují je za prospěšné. Máte tedy i nějaké odpůrce?

Je to výsledek oficiálního průzkumu STEM. Jedno procento občanů České republiky je proti babyboxům, tři jsou bez názoru. Celkem vím o šesti odpůrcích z řad dětských lékařů. Shodou okolností jeden z nich – Jiří Biolek z Mostu – našel v babyboxu už dvě děti, dokonce holčičku, jež vážila jen 750 gramů. Díky odpůrci Biolkovi přežila. Myslím, že je jen nepoučený, třeba ho to přejde. O plzeňského Norberta odloženého letos 21. srpna v 9:35 ráno se zase stará odpůrce primář Jiří Dort, jenž dokonce prohlašoval, že dítě z babyboxu na své oddělení nepřijme. Ach jo.

Jak to s podobným typem „služby“ vypadá v okolních státech?

Podobná zařízení jsou v jedenácti zemích EU a jinak po celém světě. Třeba i v Pákistánu, ale jsou to jen jednoduché plechové bedýnky. Počet odložených dětí v téhle zemi je asi 15 tisíc. Všude se ale jinak jmenují, slovo babybox je české a má u Úřadu průmyslového vlastnictví ochrannou známku. Babybox Úřad taky chrání jako užitný vzor. U Ministerstva zdravotnictví ČR je zase evidován jako zdravotnický prostředek, evidence je ovšem v tomto případě dobrovolná.

Působíte na mě jako velice akční muž. Máte ještě nějaký další úkol či plán, něco, co byste chtěl dotáhnout do zdárného konce?

Chci postavit malý azylový dům u sebe v pražském Hájku. Jenom docela malý útulek pro poskytnutí první pomoci. Včera ke mně domů třeba přišla těhotná Ukrajinka, za posledních čtrnáct dní jsem odložení děťátka rozmlouval dvěma ženám. Azylový dům by mohl řešit jejich okamžitou hmotnou nouzi. Jenže na něj nemám. Aha! Ptáte se, co nemám? Přece peníze…

Moc vám děkuji za zajímavé povídání, ale hlavně za to, že tak zarputile bojujete o to, aby již nikdy žádné další dítě neskončilo v popelnici, děkuji vám za těch zachráněných 76 dětí, ale i za to, že dáváte k dispozici své telefonní číslo a jste tak čtyřiadvacet hodin denně na příjmu!

Po redakční uzávěrce nám přišla zpráva, že 13. září byl v babyboxu v Benešově nalezen další chlapeček. Je 77. zachráněným dítětem a bude se jmenovat Šimon.