Pražská muzejní noc 2016

Třináctá muzejní noc s naší osmou účastí

Na sobotu 11. června připadlo hned několik zajímavých akcí – uvedu například 16. ročník Avon pochodu a 13. ročník Pražské muzejní noci.

Zatímco takzvaného růžového pochodu se zúčastnilo rekordních téměř 30 tisíc účastníků, do pražských muzeí navzdory pokročilé noční hodině dorazilo celkem 175tisíc návštěvníků. I letos bylo pro návštěvníky v netradiční otvírací hodiny zpřístupněno celkem 80 objektů dvaapadesáti institucí. Mezi nováčky třináctého ročníku patřil například Český rozhlas, sídlo Akademie věd nebo Univerzity Karlovy v Karolinu.

Mezi matadory a ostřílené účastníky naopak s osmou účastí v řadě patřilo Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky – a my s ním. Na značce jsme byli tradičně již nejméně hodinu před vlastním začátkem akce, a opět se nám připravenost osvědčila – jako v minulých letech první nedočkaví návštěvníci dorazili už po půl sedmé. Letos se sice nemůžeme chlubit, že by k nám dorazil rekordní počet zájemců – celkem jich totiž dorazilo „jen“ 199. Zato můžeme hrdě a po pravdě říct, že ti, kteří do muzea přišli, svoji návštěvu rozhodně neuspěchali, všechny expozice si důkladně prostudovali, odborníků z řad PREdi se vyptávali na vše možné i nemožné a při odchodu zhusta chválili exponáty i celé muzeum. A proto se vlastně dobrovolně vzdáváme posilujícího sobotního spánku a zapojujeme se do Pražské muzejní noci.

Téměř každý ročník je pro nás něčím jedinečný, máme jej spojený se zajímavými „nepřehlédnutelnými“ hosty, na které si budeme dobře pamatovat, tak jako třeba z minulého roku to byla návštěva delegace hluchoněmých návštěvníků. Letos nás zaujal pán, kterému se u nás líbilo tak, že k nám během jednoho večera přišel hned dvakrát. Nejdříve se s kolegy průvodci dlouze zapovídal a pochválil nám muzejní expozici, aby se po rozloučení po pár hodinách vrátil a přinesl nám dárek v podobě německého katalogu elektrospotřebičů AEG ze čtyřicátých let, že nás tím jistě potěší. Nejen že potěšil, ale za jeho návštěvu bychom si mohli přikreslit ještě jednu čárku a dostat se tak na krásnou kulatou dvoustovku!

Rovněž se snažíme oživit tradiční stálou expozici o zajímavosti a kuriozity, kterými návštěvníky zaujmeme, ale i pobavíme. I proto jsme byli rádi v dřívějších letech za otevření stovkové rozvodny i za rozšíření a průběžné doplňování populární sekce domácích elektrospotřebičů, kde jsme jejich stálou nadčasovou funkčnost dokumentovali zprovozněním gramofonu a improvizovanou hudební produkcí. Návštěvníky jsme již dříve také podrobili „mučení“ s hračkou Vyděržaj, pioněr a s velkým úspěchem se i letos setkalo vytištění několika motivů historických bezpečnostních plakátů v podobě pohlednic.

A díky tomu, že se kolegům z PREdi pro letošní rok opět podařilo obnovit provoz mincovního elektroměru, mohli jsme zájemcům předvádět „zázrak“ v podobě chvilkového rozsvícení několika žárovek vhozením mince. Takto jsme kromě našich spoluobčanů zaujali i exotickou čtyřčlennou návštěvu mladých studentů až z Tchaiwanu, kteří v Praze studují. A protože jsme letos do muzea doplnili i obrazovou projekci v podobě smyček o historii i současnosti Skupiny PRE, tak ještě většího ohlasu se u nich dočkalo sledování černobílého filmu o počátcích elektrifikace Prahy. Tito zástupci technologicky vyspělé země, která dává světu moderní (a samozřejmě barevné) televizory a další zobrazovací techniku, tak viděli nejen historické záběry našeho města, ale možná spatřili svůj vůbec první černobílý film? Každopádně patřili před televizní obrazovkou mezi nejvytrvalejší diváky…

Na závěr se sluší poděkovat za spolupráci a organizaci muzejním kolegům, kteří s námi opět celou noc drželi „hlídku“.

Díky – a uvidíme, co zajímavého nám přinese ročník příští.