Pražská muzejní noc 2018

„Naše“ desátá jubilejní muzejní noc

V sobotu 9. června se konala již 15. Pražská muzejní noc, po desáté s naší účastí. To už je důvod k malému poučování a bilancování, kterého se teď s dovolením dopustím.

Pražská energetika, jak jste si jistě všimli, je dynamická společnost využívající nejmodernějších technologií, dnes zejména „smart“. Zároveň si však PRE velice váží odkazu předků, kteří po sobě zanechali více než stodvacetiletou historii elektrifikace českých zemí a doklady bohaté historie výroby, rozvodu a distribuce elektřiny. I z toho důvodu vzniklo v roce 1997 Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky. Pracovníkům muzea a mnohým jeho příznivcům se podařilo nashromáždit přes sedm set svědků energetické historie; a najdou se mezi nimi i opravdové klenoty, například zakládací listina Elektrických podniků hlavního města Prahy z roku 1897. Muzeum v této podobě na Pražačce úspěšně fungovalo celých 11 let a jeho expozice za tu dobu navštívily stovky návštěvníků, zejména studentů technických typů škol.

Nové stránky v existenci muzea se začaly psát na počátku roku 2008, kdy se podařilo najít vhodné nové reprezentativní prostory. Na jaře a v létě probíhaly stavební úpravy prostor v Holešovicích, Jankovcově ulici. Původní expozice se v nových prostorách rychle zabydlela a areál holešovické rozvodny 100 kV se navíc postupně stal její součástí. Muzejní sbírky se nadále rozrůstají, a tak muzeum PRE i nadále přibližuje bohatou tradici výroby a distribuce elektřiny v hlavním městě. První návštěvníky nově otevřené muzeum přivítalo počátkem prosince 2008.

V rozsáhlé expozici na ploše téměř 500 m2 najdou příznivci z řad odborné i laické veřejnosti zařízení vysokého a nízkého napětí, měřicí přístroje, pracovní a ochranné pomůcky nebo třeba písemnosti dokumentující historii elektrifikace Prahy. Na energetické nadšence čekají také schémata sítí, stavební plány, historické učebnice či technické normy. Díky velkému prostoru, na němž se naše muzeum rozkládá, bylo možné doplnit stávající expozici o nové přírůstky a ukázat veřejnosti další, dosud skryté exponáty. Mezi novinky patří také rozšíření sekce drobných elektrospotřebičů a nově doplněná kolekce přibližně sta starých telefonních přístrojů, která kromě modelů používaných před lety i v naší společnosti, obsahuje i mnoho historických unikátů.

Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky dnes nabízí čtyři rozsáhlé expozice. V prvním poschodí je vlastní technické a dokumentační muzeum s dokumenty o elektrifikaci Prahy, schématy elektrických zařízení Prahy od dvacátých let minulého století, najdete zde i elektrotechnické normy, seznamy transformačních stanic od roku 1925, knižní vydání map Prahy, ale také měřicí přístroje nízkého i vysokého napětí, nejstarší z roku 1911.

V přízemí můžete prozkoumat dvouposchoďovou expozici elektroměrů, spínacích přístrojů, ochrany sítí, elektroinstalačního materiálu, zkoušeček, historických varovacích tabulek před úrazem elektrickým proudem, ale také jednu z největších expozic historických telefonů u nás, expozici netechnických ztrát (tzv. černých odběrů); najdete zde i mramorový řídicí pult z rozvodny Jih z 20. let minulého století, ionizační soupravu známou z filmu Postřižiny a sbírku žárovek všemožných určení i velikostí.
V přízemí, vlastně v podzemním patře přístupném z přízemí, je rozsáhlá expozice silnoproudých zařízení – vypínače VN, transformátory suché i olejové, dvě kobky s vypínačem a odpojovači, měřicí transformátory proudu a napětí VN a podobné „chuťovky“.

Poslední expozicí je původní rozvodna 110 kV. Po úvahách, jak přesně naložit s volným místem, padlo rozhodnutí zachovat část starého zapouzdřeného rozvaděče 110 kV a vytvořit skleněný průhled s možností vidět na nový rozvaděč VVN. Expozici doplňují názorné řezy jednotlivých prvků (vypínač, odpojovač, kabelová koncovka), díky nimž si každý může udělat představu o vnitřní struktuře celého rozvaděče. Nejen odborníci tak jistě ocení jedinečnou možnost vidět na jednom místě funkční moderní rozvaděč a jeho staršího technologického předchůdce.

Na letošní muzejní noc jsme se opět svědomitě chystali několik měsíců dopředu. V průběhu předešlých let se nám naštěstí podařilo vytvořit stabilní tým průvodců jednotlivých expozic, takže v každé expozici našli návštěvníci alespoň dva zasvěcené informátory, kteří byli schopní zodpovídat jejich zvídavé otázky. Ve vstupní hale muzea příchozí vítala a o muzeu zpravovala silná trojka z PR. Také jsme byli v osobním kontaktu s těmi, kteří muzeum radostně opouštěli (někdy až po dvou hodinách!), a sbírali jsme jejich bezprostřední dojmy a hodnocení. Bez vytahování – byly to samé pochvaly! A od lidí, kteří do našeho muzea nepřicházejí náhodou, protože jdou zrovna kolem, ale vyloženě cíleně, je to obzvláště příjemné. Letos ovšem titul „nejnadšenější návštěvník“ získali dva malí bráškové (s poněkud méně nadšenou, ale přesto obětavou a trpělivou maminkou), kteří v muzeu prožili téměř tři noční hodiny a byli k nezastavení, o vše se zajímali, vše si vyzkoušeli, stále se vraceli do podzemí se silnoproudým zařízením – a jejich pochvala v knize návštěv byla obzvláště milá a téměř dojemná – tady bychom chtěli bydlet!
A na závěr několik nezbytných statistických údajů a čísel. Letošní muzejní noci se v Praze účastnilo 77 objektů s celkovým počtem kolem 120 tisíc zaznamenaných vstupů. Je to sice o něco méně, než bylo zaznamenáno například loni, ale stále je to neskutečný počet muzejních návštěv za jedinou noc, respektive za šest hodin.

A jak si stálo naše muzeum? Navzdory přívalovému dešti, který komplikoval dopravu, a následnému vytrvalému dešti, který komplikoval lidem cestování, k nám přišlo 174 návštěvníků, úplně přesně 173 lidí a jeden pes. Dvě (čtyřnohé) kočky postávaly před otevřenými dveřmi muzea, ale bylo tam na ně zřejmě příliš živo; dovnitř se neodvážily a před psem dokonce prchly…

Za deset let účasti muzea PRE v rámci pražských muzejních nocí se k nám dobrovolně vypravilo a dostavilo celkem téměř tři a půl tisíce návštěvníků, opět úplně přesně 3 497 lidí (a ten jeden pes) – a to je při úzké specializaci našeho muzea docela slušná porce návštěvníků! A ještě jeden statistický údaj – za dobu nově otevřeného muzea v holešovické rozvodně (prosinec 2008) se Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky dočkalo tisícího návštěvníka koncem června 2009 – a v této první tisícovce bylo i 513 návštěvníků z naší první účasti v muzejní noci.

Eva Čančíková