Pro dobíjecí stanice PRE a E.ON stačí jen jeden čip

Praha, 2. června 2021

Pražská energetika a společnost E.ON spojily síly a vzájemně zpřístupnily své dobíjecí stanice pro své registrované zákazníky.

Znamená to, že zákazník PRE bude moci s čipem od PRE využívat pro dobíjení nejen síť stanic PREpoint, ale také veřejnou dobíjecí síť E.ON Drive. To platí samozřejmě i obráceně, tedy klienti s kartou E.ON mohou dobíjet nejen v síti E.ON Drive, ale i v síti PREpoint.

2. června 2021 se spustil první národní roaming dvou významných sítí veřejných dobíjecích stanic, a to společnosti Pražská energetika, a. s., a E.ON Česká republika, s. r. o. Jedná se o skutečně revoluční obrat, jelikož doposud systém umožňoval dobíjení pouze na stanicích smluvního partnera, od kterého měl uživatel příslušný čip k dispozici. PRE a E.ON jsou prvními poskytovateli služby dobíjení, kteří přináší tuto výhodu svým zákazníkům a výrazně tak zjednoduší elektromobilistům cestování po naší republice.

„Elektromobilita je v současnosti především o městské, bezemisní dopravě a jednoznačně preferovaným způsobem přepravy pro několik nejbližších desetiletí. Dojezdy nových modelů elektroaut se však prodlužují, a tak propojení dobíjecích stanic dvou předních provozovatelů této infrastruktury je logickým krokem, který řidičům zpříjemní a usnadní cestování i na větší vzdálenosti. V budoucnu Pražská energetika plánuje jít ještě o krok dál a pro své zákazníky chystá dobíjení nejen na území České republiky, ale rovněž u našich zahraničních partnerů,“ říká Pavel Elis předseda představenstva a generální ředitel PRE.

„Ač jsme v energetice konkurenti, těší mě, že jsme v oblasti rozvoje veřejné dobíjecí infrastruktury dokázali najít společnou řeč a spojili síly ve prospěch zákazníka. Udělali jsme tím další krok k tomu, aby měli elektromobilisté jednodušší možnosti, jak dobít svůj vůz na cestách po České republice. Tato spolupráce je z mého pohledu přelomová a věřím, že se k nám brzy přidají další subjekty na českém trhu. Pracujeme i na spuštění mezinárodního roamingu. Naším cílem totiž je usnadnit cestu k elektromobilitě co největšímu počtu zákazníků,“ říká Jan Zápotočný, člen představenstva společnosti E.ON Energie.

Tím, že si PRE a E.ON vzájemně zpřístupnily své dobíjecí stanice, budou mít řidiči, kteří jsou registrovaní u PRE nebo u E.ONu, mnohem jednodušší situaci, a to u 346 stanic po celé České republice. Aby svůj vůz dobili v obou sítích, bude jim nově stačit karta nebo čip jen od jedné společnosti.

Vzhledem k tomu, že počet dobíjecích stanic se u obou provozovatelů velice rychle zvyšuje, možnosti se do budoucna ještě výrazně rozšíří. PRE bude mít do konce tohoto roku přes 500 dobíjecích stanic ve své síti PREpoint a E.ON chce do tohoto termínu provozovat již 200 dobíjecích stanic.

Jediné, v čem se musí zákazník přizpůsobit síti PREpoint, jsou volné minuty u dobíjecích stanic. U stanic sítě E.ON Drive mohou registrovaní řidiči strávit u pomalého AC dobíjení až 480 minut, u rychlého DC 90 a u ultrarychlého UFC 60 minut. Poté za každou další minutu platí. U stanic PRE musí počítat se 120 minutami u AC dobíjení, s 60 u DC a 30 u UFC dobíjení.

Řidiči budou také muset počítat s tím, že v mobilní aplikaci PREcharge najdou pouze dobíjecí stanice PREpoint. Pro stanice sítě E.ON Drive budou muset využít jiné mapové podklady.

„Elektromobilní infrastruktura se v České republice rychle rozvíjí. Například PRE má plán každý rok zdvojnásobit počet dobíjecích stanic. Proto je důležité postupně nastavit systém tak, aby zákazník nemusel složitě řešit velký počet smluv s tím či oním provozovatelem. Spolupráce PRE a E.ON je tak prvním krokem k tomu, aby byla dobíjecí infrastruktura ještě dostupnější,“ uzavírá Vojtěch Fried, vedoucí oddělení Elektromobilita a Smart City společnosti Pražská energetika.

Doplňující informace

Skupina PRE je stabilní a prosperující uskupení v oblasti energetiky s dlouholetou tradicí na českém trhu. Skupina PRE je se svými více než 800 tis. odběrnými místy třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice a prostřednictvím své největší dceřiné společnosti PREdistribuce, a. s., také provozovatelem nejspolehlivější distribuční sítě v ČR. V rámci své činnosti podporuje využívání moderních technologických řešení a poskytuje poradenství v oblasti zavádění inovativních technologií a dosahování energetických úspor. Mezi základní aktivity Skupiny PRE patří prodej, obchodování s elektřinou a plynem po celém území ČR, distribuce elektřiny, její výroba a doplňkové energetické služby.

Další informace naleznete na www.pre.cz


TZ - Pro dobíjecí stanice PRE a E.ON stačí jen jeden čip  (384 kB)