Vliv mrazivého počasí na spotřebu elektřiny v Praze

Praha 02. 03. 2018

Poslední mrazivý týden nepřinesl v Praze rekordní hodnoty spotřeby elektřiny. Přestože energetická síť v celé České republice hlásí rekordní vytížení, v Praze stále platí, že nejvyšší momentální odběr byl dosažen v roce 2010 v hodnotě 1209 MW.

V letošním roce jsme se k tomuto údaji přiblížili v Praze na 30 MW ve středu 28. února ve 13 hodin, Praha potřebovala výkon 1 187 MW. To, že jsou stále platné rekordní hodnoty z doby před osmi lety i navzdory rostoucímu počtu odběrných míst a vyššímu vybavení domácností elektrickými spotřebiči svědčí o tom, že realizovaná úsporná opatření, jako například zateplení objektů, hospodárnější spotřebiče a podobně přinášejí své ovoce.

Také celková spotřeba elektřiny za zimní období kvůli uplynulému mrazivému týdnu nijak zásadně nevzrostla. Připomeňme mírnější měsíce prosinec a leden, kdy bylo nad nulou, takže ve výsledku jde vlastně o běžnou zimu. Proto zákazníci Pražské energetiky nemusejí mít obavy z výrazně navýšených účtů za elektřinu.

Již déle než rok měří v Praze hodnotu kvality ovzduší také tak zvané chytré lampy, které Pražská energetika nainstalovala například ve Vršovicích a v Holešovicích. A právě mrazivé počasí přináší i smogové situace, nicméně hodnoty naměřené v týdnu nízkých teplot nepřekročily kritickou mez. Postaralo se o to slunečné počasí s mírným větrem a ani páteční zatažení oblohy neznamenalo žádný nárůst ke kritickým hodnotám.

O těchto údajích měřících kvalitu ovzduší se může přesvědčit každý na stožárech chytrých lamp ve vršovické ulici Na Hroudě či na prostranství před bazénem na Výstavišti v Holešovicích, kde moderní osvětlovací tělesa s měřením ovzduší, SOS tlačítkem, wifi vysílačem a nabíjecí stanicí pro elektromobily stojí.

Skupinu PRE tvoří mateřská společnost Pražská energetika, a. s.,

která je prostřednictvím dceřiné společnosti PREdistribuce, a. s., regionální provozovatel distribuční soustavy, působící na území hlavního města Prahy a města Roztoky. Současně je Pražská energetika, a. s., významný obchodník s elektřinou na velkoobchodním trhu v ČR. PRE je jedním z největších dodavatelů elektřiny s působností na celém území České republiky. Prodává ji téměř sedmi stům tisícům odběratelů.
Společně s dalšími dceřinými společnostmi PREměření a. s., PREzákaznická, a. s., eYello k. s., KORMAK Praha a. s., a PREnetcom, a. s., zajišťuje veškerý servis obsluhy zákazníků, doplňkové služby v energetice, stavební a montážní práce a další činnosti související s energetikou.
Historie pražské energetiky sahá až do roku 1897 a současná akciová společnost vznikla k 1. 1. 1994. Ta se od svého založení postupně přeměnila na zákaznicky orientovanou společnost v oblasti obchodování, prodeje a distribuce elektřiny včetně kompletního servisu.


Další informace naleznete na www.pre.cz


Přílohy: